Ubezpieczenie solówki – co warto wiedzieć?
Ubezpieczenie samochodu ciężarowego do 3.5T, czyli tak zwanej solówki, jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy takich pojazdów. To mimo wszystko spory wydatek, dlatego ubezpieczający chce zwykle znaleźć możliwie najtańszą polisę, która będzie obejmować ochroną jak największy zakres. Korzystne oferty AC i OC na solówkę można dopasować, dzięki skorzystaniu z porównywarki ubezpieczeń. Nasza porównywarka jest bardzo prosta i szybka w obsłudze. A co najistotniejsze – pozwala wyszukać najlepsze ubezpieczenie samochodu ciężarowego do 3.5T.
OC i AC na solówkę – porównywarka ubezpieczeń
Internetowa porównywarka ubezpieczeń znacznie ułatwia znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia na solówkę. Wykupienie polisy jest wygodne i szybkie, wszystko odbywa się bez wychodzenia z domu. Wystarczy wgrać zdjęcie dowodu rejestracyjnego pojazdu lub podać w formularzu takie dane, jak:
- wartość pojazdu,
- typ pojazdu,
- liczbę szkód z ostatnich 3 lat.
Ponadto potrzebne będą poniższe informacje:
- marka,
- model,
- rok produkcji,
- numer telefonu,
- pojemność i moc silnika,
- rodzaj silnika,
- PESEL/NIP,
- adres e-mail.
W kolejnym kroku trzeba wysłać zapytanie. Można również telefonicznie skontaktować się z naszym konsultantem, gdy jest się posiadaczem floty pojazdów ciężarowych.
Od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu ciężarowego do 3.5T?
Jakie czynniki wpływają na kwotę składki za ubezpieczenie solówki? Przede wszystkim są to:
- Dane kierowcy ciężarówki. Chodzi tu m.in. o jego wiek, historię ubezpieczenia i datę uzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdu. Składka będzie wyższa, jeśli młody kierowca, mający prawo jazdy mniej niż 3 lata był już sprawcą wypadku. To zwiększa ryzyko ubezpieczeniowe. Z kolei współwłasność może obniżyć cenę OC na solówkę. Istotne jest też miejsce zamieszkania kierowcy – im większe miasto, tym wyższa będzie kwota ubezpieczenia.
- Historia ubezpieczenia. Wysokość składki zależy od zgłoszonych w ostatnich latach szkód. Przybliżoną kwotę łatwo ustalić przy pomocy porównywarki ubezpieczeń.
- Parametry pojazdu. Marka, model, pojemność oraz rodzaj silnika, rok produkcji pojazdu, a także typ nadwozia mają znaczenie dla wysokości składki. Ponadto wpływ ma stałe miejsce parkowania. Chodzi tu o zagrożenia związane z parkowaniem. Zagrożenie stanowią akty wandalizmu, działania żywiołów czy kradzież. Najbardziej narażony na różnego typu szkody jest samochód ciężarowy, parkowany poza prywatnym garażem. Aktualny oraz planowany przebieg także się liczy. Im więcej kilometrów kierowca planuje pokonać, tym zwiększa się ryzyko wypadku.
Czy autocasco na solówkę się opłaca?
Firmy ubezpieczeniowe oprócz autocasco dla samochodów osobowych, oferują ten rodzaj ubezpieczenia także dla ciężarówek. Cena AC zależna jest oczywiście przede wszystkim od wartości pojazdu. Czyli im droższa solówka, tym wyższa będzie składka OC. Z kolei na AC ma również wpływ zakres polisy. To znaczy, że im szerszy, tym lepiej. Oprócz tego, jeśli historia ubezpieczeniowa właściciela pojazdu jest dłuższa i bezszkodowa lub mało szkodowa – to także ma pozytywny wpływ. Warto dodać, że oferty flotowe mogą zawierać AC na solówki i być przy tym bardzo opłacalne. Zarówno mając jeden samochód, jak i dużą firmową flotę, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Dzięki temu można liczyć na odszkodowanie przy ewentualnej szkodzie.
AC na samochód ciężarowy jak najbardziej się opłaca. Ponadto jest ono dostępne w kilku wariantach. Właściciel solówki ma możliwość ubezpieczyć ją tylko i wyłącznie na wypadek:
- szkód wyrządzonych przez siły natury, np. deszczu z gradem,
- szkody całkowitej,
- kradzieży.
Wyjeżdżając autem ciężarowym za granicę należy zwrócić uwagę, czy ochrona ubezpieczenia obejmuje także kradzież solówki w innych krajach, bądź czy nie jest ona wyłączona w wybranych konkretnych państwach.