Ubezpieczenie AC/OC przyczepy

Proszę wpisać PESEL Właściciela, bądź NIP Firmy oraz dane pojazdu lub wczytaj zdjęcie dowodu rejstracyjnego auta.

Wartość pojazdu: [PLN]

Typ pojazdu:

Liczba szkód z ostatnich 3 lat:

Lub wczytaj zdjęcie dowodu rejstracyjnego:Przybliżona cena OC: 0

Przybliżona cena AC: 0

Marka

Model

Rok produkcji

Numer telefonu*

Pojemność i moc silnika

Rodzaj silnika

PESEL/NIP

Adres E-MAIL

81
Uzupełnij formularz
Musisz podać dane dotyczące pojazdu, system pobierze aktualne stawki i obliczy dla Ciebie korzystny pakiet Ubezpieczenia.
82
Skontaktuj się z nami
Skontaktuj się z nami i Ubezpiecz swój pojazd / Flotę. Nasi konsultanci przeprowadzą Cię przez szybki proces, co zajmie kilka minut.

Ubezpieczenie przyczepy – co warto wiedzieć?

Chyba każdy kierowca zdaje sobie sprawę z konieczności ubezpieczenia pojazdu mechanicznego. Okazuje się jednak, że to nie wszystko. Wykupienie ubezpieczenia może być konieczne również w przypadku elementów wyposażenia samochodu, takich jak przyczepy. Ubezpieczenie przyczepy, tak jak i jej rejestracja, są konieczne, aby móc z nią legalnie wyjechać na drogę. Brak OC na przyczepę może sporo kosztować.

Czy przyczepa to pojazd?

Jak powszechnie wiadomo, przyczepa nie posiada silnika i jest skonstruowana tak, aby łączyć się z innymi pojazdami. Przeważnie jest ciągnięta przez samochód. Wiele osób nie potrafi jej sklasyfikować w konkretnej grupie pojazdów. Ustawa o ruchu drogowym określa przyczepę jako maszynę, bądź urządzenie przystosowane do poruszenia się po drodze, a także jako środek transportu. Z kolei w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych widnieje zapis określający przyczepę pojazdem mechanicznych, tuż obok ciągnika rolniczego, motoroweru i pojazdu samochodowego. Bez względu na to, do której definicji bardziej skłania się kierowca, zgodnie z prawem – koniecznie musi on posiadać aktualne OC na przyczepę.

Przed czym chroni OC na przyczepę?

OC jest obowiązkową składką, jaką opłacać musi każdy właściciel pojazdu. Ochrania ona posiadacza motocykla czy samochodu od szkód, jakie powstają podczas ruchu tego pojazdu. Przyczepa także może spowodować szkody, np. odpinając się od pojazdu i taranując drogę innym samochodom. Do katastrofy mogą doprowadzić eksplodujące na drodze opony przyczep. Manewry pojazdów z doczepioną do nich przyczepą są bardzo trudne. Podczas nich często dochodzi do uszkodzeń, zahaczeń, wypadków. Pomocne wtedy staje się OC na przyczepę. Dzięki temu ubezpieczeniu, kierowca unika sporych kosztów związanych z wypłatą odszkodowania z własnej kieszeni.

Czy warto wykupić AC na przyczepę?

Wykupując OC na przyczepę, warto także skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia, jakim jest autocasco. AC na przyczepę będzie bardzo korzystne, gdy pojazd poddawany jest ciągłej eksploatacji. Podstawowe ubezpieczenie chroni mienie tylko przed odpowiedzialnością cywilną. Natomiast przy wypadkach losowych, to dzięki AC nie ponosi się kosztów związanych z naprawą szkód.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie przyczepki samochodowej?

Najpóźniej w dniu rejestracji przyczepy należy wykupić na nią polisę OC. Za jej brak grozi kara, jaką nakłada UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Może on wezwać właściciela tego pojazdu do zapłaty grzywny. OC na przyczepę nie musi być wysokie. Aby było kompletne i niskie, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, gdzie należy podać:

  • wartość pojazdu,
  • typ pojazdu,
  • liczbę szkód z ostatnich 3 lat,

Następnie pozostaje już tylko wysłać zapytanie. Po przeprowadzeniu analizy formularza, system pokaże przybliżoną kwotę AC i OC na przyczepę. Można szybciej oszacować sumę ubezpieczeń poprzez wgranie zdjęcia dowodu rejestracyjnego.

Brak OC na przyczepę to strata pieniędzy. Właściciel, który nie wykupi obowiązkowej polisy, musi się liczyć z:

  • mandatem karnym podczas kontroli drogowej,
  • pokryciem wszelkich kosztów kolizji bądź wypadku. Tych, które będą dotyczyć osób, jak i szkód majątkowych. Odszkodowanie w skrajnych przypadkach może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.